Jak wykonać płócienny worek na zakupy za kilka złotych

Moje ferie trwają ok 4 tygodnie ( Juhu!  Niech żyje studiowanie medycyny we Wiedniu). W Polsce nie miałam takich luksusów. Zimowa przerwa była 4-7 dniowa, ale tylko dla tych, którzy zdali egzaminy. Dla tych, którzy nie zaliczyli,a zawsze był to liczny odsetek, ferie oznaczały kilka dni bardzo intensywnej nauki. Jako, że mam ostatnio wyjątkowo dużo wolnego czasu zaczęłam odwiedzać wszelkie Flohmarkty. Pchli market. Słówk0 z książki do niemieckiego typu: „Alles klar”. Kto miał? :) . I właśnie na tym Flohmarkcie, czyli second-handzie znalazłam piękny materiał za 1 euro. Postanowiłam zrobić z niego worek na zakupy, bo zawsze brakuje mi czegoś na taszczenie fartucha, stetoskopu i kilogramów wody na zajęcia.

Zachęcam do samodzielnego wykonania!  Zamiast wydawać 15-20 zł, można zrobić to samemu. Kosztuje 3 razy mniej i jest unikatowy. W końcu tylko Wy będziecie posiadać ten model. Jest bardzo łatwy, wystarczy wykonać dosłownie 10 linii szwów.

Potrzebne rzeczy:

-maszyna do szycia(ręczne szycie jednak może się tu nie sprawdzić, bo worek musi być zrobiony gęstym szwem )

- materiały:   wytrzymały i nie elastyczny materiał ( płótno, bawełna) 90  x 40 cm, można kupić w Ikei cudowne materiały, ale po co gdy można taki materiał znaleźć również na ciucholandzie. Nie musicie znaleźć do od razu, dlatego polecam wstąpić od czasu do czasu do second handu i przejrzeć czy akurat wpadnie Wam coś w oko. Jeśli chcecie koniecznie zrobić worek teraz i już, kupcie jakąś bluzkę, sweter, która jest wystarczająco duża i wykonana z mocnego materiału

- materiał ozdobny, wszelkie skrawki, ważne by były bardziej długie niż szerokie,

- około 30-40 minut czasu

- ewentualnie farby do tkanin, można też ozdoby po prostu naszyć : )

* najlepszy wymiar przyszłego worka to około 35 x 40 cm, polecam doszyć także kieszonkę, to coś czego zawsze brakuje w torbach, a komórkę lub klucze warto mieć pod ręką- perfekcyjny wymiar: 15- 12 cm

1. Na początku wycinamy 2 prostokąty: o długości 100cm i szerokości ok 35-40 cm, drugi mniejszy 17 x 14 cm.

Pierwszy prostokąt zgięty na pół da nam torbę o pożądanych wymiarach, drugi to kieszonka.

Do tego 2 paski z materiału wzorzystego, długość ok 35-40 cm i szerokość około 5 cm , oraz jeden mniejszy pasek, długość ok 14 cm, szerokość 4-5 cm.

sz

2. Tymi paskami obszywamy górną i dolną część naszego dużego prostokąta, oraz górną małego prostokąta. Składamy paski idealnie na  pół i nakładamy na brzegi torby ( teraz pasek idzie od zewnętrznej do wewnętrznej strony), dodatkowo podwijamy na zewnętrznej stronie pasek o kilka mm do środka, tak żeby ładnie wyglądalo. Szew prowadzimy tak by złapał końce i w środku i na zewnątrz. Najlepszy szew to obrzucany, prowadzimy go po zewnętrznej stronie przyszłej torby, tak jest prościej

sz1

sz2

3. Zawijamy 1 cm do wewnątrz  nasz mały obszyty prostokąt  z każdej strony i przyszywamy kieszonkę do przedniej strony dużego prostokąta. Szew łatwiej jest poprowadzić po stronie widocznej torby.

sz3

4. Przewracamy worek na stronę wewnętrzną, niewidoczną i zszywamy gęstym szwem po bokach. Dół zostawiamy nieobszyty, gdyż nie ma takie potrzeby. Sam zawinięty materiał tworzy najsilniejszą podstawę dla ciężaru.

5. Zawijamy uchwyty do środka na całej długości i szerokim szwem ( np. overlockowym) prowadzimy linię przez środek, tak aby szew złapał prawą i lewą zawiniętą część.

sz4

6. Przyszywamy uszy na wewnętrznej stronie torby, tworzymy ściegiem ( np. okrętkowym lub pojedynczym, ale gęstym i dobrze napiętym) kopertę. Najlepiej przyszyć jedno ucho na przedniej ścianie, a drugie na tylnej, tak jak na ostatnim zdjęciu.  Wydaję się wygodniej.

sz5

7. Na koniec tworzymy sobie jakiś wzór lub napis w Wordzie. Bardzo modne są teraz napisy w różnych czcionka i tak też zrobiłam. Drukujemy, wycinamy i kładziemy na materiale. Między dwie warstwy materiały kładziemy folię lub grubszą kartkę, żeby kolor farby nie przebił na drugą stroną. Obciążamy lekkim ciężarem, by papier się nie przesunął i malujemy. Zostawiamy do wyschnięcia 4-6 godzin i na koniec, przez papier ręcznikowy, przejeżdżamy kilkanaście razy żelazkiem o temperaturze około 40 stopni–> rysunek bawełny na skali żelazka.

sz6

I gotowe!

sz7

One thought on “Jak wykonać płócienny worek na zakupy za kilka złotych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *